Danimarka’nın en büyük helal et üreticisi MB Food Kurucu Ortağı Bilal Bıyık, kurbanın amacına ulaşması için ihtiyaç sahiplerine gönderilmesi tavsiyesinde bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Türkiye’ye gidemeyen ve bu nedenle kurbanını Danimarka’da kestirmek isteyenlerin sayısı, geçen son birkaç yıla oranla bir hayli fazla.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, vekaleten kurbanlık hizmeti veren MB Food’da da kurbanlık satışları tırmanışa geçti.

Danimarka TV’ye açıklamalarda bulunan MB Food Kurucu Ortağı Bilal Bıyık, 1997 yılından bu yana kurbanlık hizmeti verdiklerini belirterek, “İlk günlerde müşterilerimizi alıp kesimhaneye götürüp kurbanlarını orada kesiyorduk ve sıcak olarak teslim ediyorduk.” dedi.

Bıyık, “Ama son yıllarda ihtiyacın çoğalması ve pratikteki sıkıntılardan dolayı, yaklaşık 8 yıldır kurban hizmetini vekaleten gerçekleştiriyoruz. Kesip, parçalayıp, paketler halinde müşterilerimize teslim ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı öncesi müşterilerine, koyun, kuzu ve büyükbaş olmak üzere 3 farklı seçenek sunduklarını belirten Bıyık, şu ifadeleri kullandı:

“Koyun bu yıl 1.500 kron. Kuzu büyüklüğüne göre değiştiği için kilo üzerinden 80 krondan veriyoruz. Yine danaları da aynı şekilde kilosu 44 krondan veriyoruz. Müşterilerimize hizmet olsun diye, kesiyoruz, parçalıyoruz, kıymasını çekiyoruz yani yiyecek hale getiriyoruz.”

Kurban döneminde et fiyatlarında doğal olarak ekstra bir artış yaşandığını vurgulayan Bıyık, “Tabi biz kurban hizmetinin tam olarak yerine getirilmesi için, insanlara yardım amaçlı, en azından 2 tane ya da 3 tane kurbanı varsa, bir tanesini burada kesmesini tavsiye ediyoruz. Diğerlerini ihtiyaç sahiplerine göndermelerinin daha sağlıklı ve verimli olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Bıyık, “En azından burada dinimizin ve kültürümüzün devamını çocuklarımıza yaşatmak için, evimizde 3-4 kurbanımız varsa en fazla bir tanesini burada keselim. Diğerlerini de ihtiyaç sahiplerine gönderelim ki herkese faydası olsun, kurban da amacına ulaşmış olsun.” şeklinde konuştu.

Bıyık, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Maksat burada para kazanmak ya da buzluğa et koymak değil, mesela bizlerin işi de zorlaşıyor çünkü vatandaşın evine sanki buzluğuna et koymuş gibi oluyoruz, bu da bizi üzüyor.

Ben yine söylüyorum, önemli olan garibana komşuya bu kurbanı dağıtmak, kurbanın bayram sevincini insanlara yaşatmak, biz insanların hayatını kolaylaştırıyoruz, gelen hoş geldi sefa geldi.”

MB Food Kurban Hizmeti İlanı