Şubat ayı başlarında hükümeti oluşturan partiler ile Sosyal Demokrat Parti ve Danimarka Halk Partisi’nin yeni aile birleşimi yasa tasarısında uzlaşmasının ardından, Danimarka’ya eşlerini getirmek isteyen yabancı uyrukluları zor günler bekliyor.

Yakın gelecekte Folketing’den geçmesi beklenen yasa ile birlikte, aile birleşimi yapmak isteyen yabancıları neler bekliyor, yasa kimleri kapsıyor, konunun uzmanı Avukat Aage Kramp Haberler.dk ve Danimarka TV’ye anlattı.

Haberler.dk ve Danimarka TV’nin sorularını cevaplayan Avukat Aage Kramp, yasanın hükümeti oluşturan Venstre, Liberal İttifak, Muhazafakar Halk Partisi ve üçlü koalisyona dışarıdan destek veren Danimarka Halk Partisi’nin yanı sıra Sosyal Demokrat Parti’nin destek verdiğinin altını çizdi.

Kramp, Sosyal Demokrat Parti’nin yasaya destek vermesiyle birlikte, yasanın hükümet değiştiğinde yeniden değişmeyeceği anlamı taşıdığını vurguladı.

Yasanın halen yürürlüğe girmemesine önemle dikkat çeken Aage Kramp, aile birleşimi yapacakların halen yürürlükte olan kurallarla aile birleşimi yapmaları için acele etmeleri gerektiğini belirtti.

Haberler.dk ve Danimarka TV’ye özel röportaj veren Aage Kramp, şunları kaydetti:

“Yeni yasanın ana içeriği, Danimarka pasaportu olmayanların aile birleşimi yapmasını çok zor hale getirmenin yanı sıra Danimarka’da sürekli oturma izni olan yabancı uyrukluların da aile birleşimi yapmasının önüne geçmek üzerine kurulu.

Buna karşın, yurtdışında yaşayan Danimarka vatandaşları için daha kolay aile birleşimi şartları getiriliyor, son iki yılda bu büyük bir sorun olmuştu.

Yeni yasayla birlikte finansör garantörlük 100 bin krona çıkarılırken, aile birleşimi yapabilmek için, yurt dışından gelecek eşi çok zorlayacak bir kural, kısa sürede daha fazla Danca sınavında başarılı olma şartı aranıyor.

Adayların, Danimarka’ya güçlü aile bağı olması ile ilgili şart kaldırılırken, bu şartın yerini uyum şartı alıyor.

Uyum şartında yer alan 6 maddeden 4’ünü yerine getirmek gerekiyor.

Danimarka vatandaşı olan ve aile birleşimi yapacak kişiler için uyum şartının dışında şart aranmazken, Danimarka vatandaşı olmayanlar için ise daha fazla ve ağır şartlar geliyor. Son 4 yılda sosyal yardım almamak ve son 4 yılın 3,5 yılında çalışmış olmak bunlardan bazıları.”